Powitanie
Witamy na stronie internetowej
KOMENDY POWIATOWEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJw Rypinie
woj. kujawsko - pomorskie |
Szkolenie członków Ochotniczych Straży Pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych w pierwszym półroczu 2012 roku
Warunkiem uczestnictwa członków OSP w działaniach ratowniczo – gaśniczych jest między innymi posiadanie odpowiedniego wyszkolenia. Wychodząc naprzeciw potrzebom jednostek w zakresie brania czynnego udziału w akcjach ratowniczo – gaśniczych Komenda Powiatowa PSP w Rypinie rozpocznie cykl szkoleń polegających na przekazaniu wiedzy teoretycznej jak również pracy za sprzętem pożarniczym.
Terminarz rozpoczęcia szkoleń dla członków OSP powiatu rypińskiego, które zostaną przeprowadzone w pierwszym półroczu 2012 roku Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie.
- 14 kwietnia 2012 roku - szkolenie specjalistyczne z zakresu ratownictwa technicznego. Czas trwania szkolenia: 31 godzin. Wymagane wykształcenie ogólne co najmniej podstawowe (dotychczasowy system ośmioklasowy) lub gimnazjalne.
- 28 kwietnia 2012 roku – szkolenie dowódców OSP. Czas trwania szkolenia: 32 godziny. Wymagane wykształcenie ogólne co najmniej zawodowe.
- 20 maja 2012 roku – szkolenie naczelników OSP. Czas trwania szkolenia: 23godziny. Wymagane wykształcenie ogólne co najmniej średnie.
Warunki przyjęcia na szkolenia:
- wiek 18– 65 lat,
- zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do udziału w szkoleniu (działaniach ratowniczo-gaśniczych),
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (co najmniej na okres szkolenia),
- skierowanie na szkolenie od zarządu OSP potwierdzone przez właściwy organ gminy,
Dostarczenie w/w dokumentów do KP PSP w Rypinie musi nastąpić minimum 1 tydzień przed planowanym szkoleniem.
Druhowie kierowani na szkolenia winni posiadać: umundurowanie koszarowe, ubranie specjalne, rękawice ochronne, buty specjalne lub typu skuter oraz uzbrojenie osobiste.
Szkolenia będą prowadzone w KP PSP w Rypinie przy ulicy Strażackiej 4 od godziny 9 00 i są nieodpłatne.
Warunkiem przyjęcia na szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego jest ukończenie szkolenia podstawowego strażaków OSP.
Warunkiem przyjęcia na szkolenie dowódców jest ukończenie kurs z zakresu ratownictwa technicznego oraz co najmniej 3 letni staż strażaka ratownika OSP.
Warunkiem przyjęcia na szkolenie naczelników OSP jest ukończenia szkolenie dowódców OSP.
Bliższych informacji udziela dowódca JRG PSP w Rypinie mł. bryg. Grzegorz Łydkowski tel. (54) 280 37 37; kom. 606 340 908.
WYPALANIE TRAW
Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Spowodowane jest to, niestety, wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek, nadal bowiem od pokoleń wśród wielu rolników panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej błędnego.
Ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.
Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami (np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków).
Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.
Giną zwierzęta domowe, które przypadkowo znajdą się w zasięgu pożaru (tracą orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu). Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki.
Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, a nawet saren.
W płomieniach lub na skutek podwyższonej temperatury ginie wiele pożytecznych zwierząt kręgowych: płazy (żaby, ropuchy, jaszczurki), ssaki (krety ryjówki, jeże, zające, lisy, borsuki, kuny, nornice, badylarki, ryjówki i inne drobne gryzonie).
Przy wypalaniu giną mrówki. Jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. Mrówki zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę. Podobnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami są biedronki, zjadające mszyce.
Ogień uśmierca wiele pożytecznych zwierząt bezkręgowych, m.in.
dżdżownice (które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby i jej właściwości), pająki, wije, owady (drapieżne i pasożytnicze). Pożary traw niszczą rodzimą faunę i florę.
Podczas pożaru powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia, z uwagi na możliwość zaczadzenia. Powoduje ponadto zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.
Od palącego się poszycia gleby, zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. Są to pożary długotrwałe (nawet do kilku miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia. Ponadto, w przypadku, gdy zwykła łąka po pożarze regeneruje się przez kilka lat, to pokłady torfu potrzebują na to kilku tysięcy lat.
Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. CO ROKU W POŻARACH WYWOŁANYCH WYPALANIEM TRAW GINĄ LUDZIE.
Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Z uwagi na znaczne zalesienie niektórych województw, tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają się. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat.
Aktualności
16.04.2012 - Samochód osobowy
W dniu 16.04.2012 ok. godz. 10:10 w m. Godziszewy w wyniku niezachowania zasad bezpieczeństwa ruchu doszło do wypadku samochodu osobowego marki Fiat Seicento znajdującym się przydrożnym rowie na dachu. W wyniku wypadku została poszkodowana jedna osoba, której w karetce lekarz udzielił pomocy lekarskiej. Działania polegały n a zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora i zakręcenia zaworu instalacji gazowej. W działaniach udział wzięły 2 samochody z KP PSP w Rypinie.
20.04.2012 – Zadymienie
W dniu 20.04.2012 ok. godz. 14:00 przy ulicy Warszawskiej doszło do zadymienia w budynku Sądu Rejonowego w Rypinie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano dym wydobywający się z klimatyzatora znajdującego się na drugim piętrze. Działania polegały na odłączeniu zasilania klimatyzatora, przewietrzeniu pomieszczenia oraz dokonano pomiaru za pomocą miernika wielogazowego Toxipro stwierdzając stężenia gazów w normie. W działaniach udział brały 2 samochody z KP PSP w Rypinie.
Pożary traw na nieużytkach:
- 21.04.2012 godz. 20:40 m. Kotowy
- 22.04.2012 godz. 14:30 ul. Dłutka
- 22.04.2012 godz. 16:32 ul. Dworcowa
ZAPOBIEGAMY POŻAROM
Jedną z form działalności Ochotniczych Straży Pożarnych oprócz bezpośredniego udziału w akcjach ratowniczo – gaśniczych jest działalność kulturalno – oświatowa. W ramach popularyzacji ochrony przeciwpożarowej prowadzonych jest w szkołach różnego szczebla szereg konkursów i programów poświęconych pożarnictwu.
W coroczny kalendarz imprez wpisany jest między innymi Konkurs Plastyczny ,,Zapobiegamy Pożarom” oraz Turniej Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”. W dniu 26 marca br w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie odbyło się wręczenie nagród dla uczestników konkursu plastycznego – wyróżniono prace uczestników z całego powiatu, biorących udział w konkursie. Tego dnia odbyły się również Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”. Uczestnicy turnieju powiatowego zostali wyłonieni z przeprowadzonych wcześniej eliminacji gminnych.
Finaliści Eliminacji Powiatowych
Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
„MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM”
Grupa I
Michalina Pilarska - Szkoła Podstawowa Borzymin, gmina Rypin
Mateusz Wiśniewski - Szkoła Podstawowa Ostrowite, gmina Brzuze
Anna Szarszewska – Szkoła Podstawowa Sosnowo, gmina Rogowo
Katarzyna Wiśniewska – Szkoła Podstawowa Radziki Duże, gmina Wąpielsk
Grupa II
Paweł Lisowki – Gimnazjum Kowalki, gmina Rypin
Monika Agatowska – Gimnazjum Ostrowite, gmina Brzuze
Jakub Tatkowski – Gimnazjum Skrwilno, gmina Skrwilno
Dawid Zgliński – Gimnazjum Rogowo, gmina Rogowo
Natalia Majewska – Gimnazjum Radziki Duże, gmina Wąpielsk
Grupa III
Damian Pesta – Uniwersytet Mikołaja Kopernika Toruń
Zgodnie z regulaminem eliminacji powiatowych uczestnicy mieli w swoich kategoriach za zadanie rozwiązanie testu a następnie sprawdzenie się w części teoretycznej w losowo wybranych pytaniach. Suma uzyskanych punktów klasyfikowała uzyskanie miejsca w turnieju.
Po przeprowadzeniu całości eliminacji finalistami zostali następujący uczestnicy:
Grupa I - Mateusz Wiśniewski - Szkoła Podstawowa Ostrowite, gmina Brzuze
Grupa II - Monika Agatowska – Gimnazjum Ostrowite, gmina Brzuze
Grupa III - Damian Pesta – Uniwersytet Mikołaja Kopernika Toruń
Zwycięzcy w poszczególnych grupach z eliminacji powiatowych wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się w późniejszym terminie.